The suggestion was just to try good cheese so you know what it is. $35 a pound is a bit pricey for cheese. Another option is to make your own. It is a skill, not a recipe, but most mistakes are extremely edible and tasty.
The biggest obstacle is that you need a cheese cave to age the cheese. This can be a small dorm refrigerator with something like an inkbird temperature controller.
I do know one family that makes cheese and then just eat it without the aging. Store it in the refrigerator. They think it is much better than store bought.
The biggest obstacle is that you need a cheese cave to age the cheese. This can be a small dorm refrigerator with something like an inkbird temperature controller.
I do know one family that makes cheese and then just eat it without the aging. Store it in the refrigerator. They think it is much better than store bought.